Pirkinių krepšelis

Pirkinių krepšelis yra tuščias.

Skaidrus vanduo tvenkinyje: 10 patarimų, kaip tai pasiekti

Kiekvienas dekoratyvinio tvenkinio savininkas nori nepriekaištingai švaraus, skaidraus ir sveiko vandens savo sode. Ne nuostabu, kad bet koks vandens telkinys prie savęs traukia visus: augalai savo šaknimis ir šakomis bando pasiekti gyvybės šaltinį - vandenį, o paukščiai, vabzdžiai, varlės, žuvys ir kiti gyvūnai vandenyje ne tik prausiasi, bet ir gyvena. Visa ši gyvybė neišvengiamai palieka savo pėdsaką. Pėdsaką, kuris virsta tarša, dumbliu ir nemaloniu kvapu. Ežeruose su šia tarša puikiai susitvarko milijardai gerųjų bakterijų, bet kodėl taip nėra su mano mažu, dekoratyviniu tvenkiniu prie terasos? Čia gi tarša kur kas mažesnė?

Kiekvienas nuosavo kiemo savininkas nori būti užtikrintas, kad jo vandens telkinyje vyrauja nepriekaištinga švara, skaidrus vanduo, o žuvys auga saugioje ir kuo natūralesnėje aplinkoje. Ne nuostabu, kad vanduo prie savęs traukia ne tik mus: augalai savo šaknimis ir šakomis bando pasiekti gyvybės šaltinį – vandenį, o paukščiai, vabzdžiai, varlės, žuvys ir kiti gyvūnai vandenyje ne tik prausiasi, bet ir gyvena. Visa ši gyvybė neišvengiamai palieka savo pėdsaką. Pėdsaką, kuris virsta tarša, dumbliu ir nemaloniu kvapu. Ežeruose su šia tarša puikiai susitvarko milijardai gerųjų bakterijų, bet kodėl taip nėra su mano mažu, dekoratyviniu tvenkiniu prie terasos? Čia gi tarša kur kas mažesnė?

Kodėl auga dumbliai ir kaip skaidrus vanduo tampa toks nešvarus?

Visi nešvarumai, patenkantys į tvenkinį: krentantys lapai, šakelės, žuvų išmatos, vandens augalų ir maisto liekanos pasiekia dugną ir ten pradeda irimo procesą, kurio metu susidaro vandens gyvūnijai toksiškas cheminis elementas Amoniakas (NH3). Gerųjų bakterijų pagalba amonis skaidomas į mažiau pavojingus Nitritų (NO2) junginius, o pastarieji – į Nitratus (NO3). Nitratai yra pagrindinė augalų ir dumblių maistinė medžiaga. Dalį nitratų pasisavinę augalai į aplinką išspinduliuoja deguonį. Tai vadinama azoto ciklu.

Nedidelis kiekis visų azoto ciklo junginių (kaip ir nedidelis dumblių kiekis) tvenkinyje yra gerai – vadinasi tvenkinys yra sveikas. Tačiau perteklinė tarša, kai nėra pakankamai gerųjų bakterijų amoniakui suskaidyti gali pražudyti jūsų žuvis! O perteklinis nitratų kiekis paskatins didelį ir staigų įvairių rūšių dumblių augimą. Tai, kaip to išvengti?

1. Surinkite lapus ir kitus nešvarumus, patenkančius ant vandens paviršiaus

Bet kurie nešvarumai (lapai, šakelės, augalų liekanos), patenkantys ant vandens paviršiaus ilgainiui nusėsta ant dugno ir pradeda irimo procesą. Įpraskite stebėti savo tvenkinį ir pamatę paviršiuje plūduriuojančius lapus – juos kuo skubiau išgriebkite. 

Tai galima padaryti naudojant paprasčiausią tvenkinio graibštą, didesnius nešvarumus lengvai galima surinkti su specialiomis tvenkinio žnyplėmis. O nenorintiems sukti galvos dėl didelės rudens lapų gausos – tvenkinį galima apdengti apsauginiu tinklu. Tačiau tinklas gali suardyti tvenkinio natūralų, estetinį vaizdą.

Kaip investiciją į savo laiką, galite rinktis tvenkinio skimerį. Šie įrenginiai traukia vandens paviršių, taip surinkdami nešvarumus dar nespėjus jiems pasiekti dugno. Skimerių pasirinkimas labai didelis – nuo ​​mažų, siurbliu varomų modelių, kuriuos prireikus galima lengvai išimti ir įdėti į tvenkinį, iki įmontuotų tvenkinio dugne arba tvenkinio sienelėje. Jeigu renkatės skimerį, būtinai atkreipkite dėmesį kokį maksimalų paviršiaus plotą aprūpina konkretus modelis.

skaidrus vanduo
Oase Profiskim 100

2. Sunkiai pasiekiamas skaidrus vanduo? Pasirinkite tinkamą vandens filtravimo sistemą

Nedideliuose sodo tvenkiniuose yra per mažai cirkuliacijos bei terpių, kuriose galėtų augti gerosios bakterijos, skaidančios visus į tvenkinį patenkančius nešvarumus. Auginant žuvis, tokias, kaip Koi karpiai, nešvarumų kiekis yra ypač didelis.

Padėti azoto ciklui vykti sklandžiai, sukurti įvairių pajėgumų ir galimybių mechaniniai, biologiniai tvenkinio vandens filtrai. Šiuose filtruose pirmiausia atskiriami didieji nešvarumai (mechaninis filtravimas), po to vanduo patenka į filtro terpę, kuri pripildyta įvairia, korėta medžiaga. Tai gali būti lavos akmenukai, specialūs korėti rutuliukai, kempinės ir pan. Šiose medžiagose auga milijardinės gerųjų bakterijų kolonizacijos, kurios padeda valyti vandenį.

Oase FiltoClear Set 5000-31000

Didžioji dalis tvenkinio vandens filtrų jau turi integruotus UVC (ultravioletinių spindulių) sterilizatorius. Jeigu tokio jūsų filtre nėra – reikėtų pagalvoti apie jo įsigijimą. Šis įrenginys neutralizuoja ir suriša dumblių (bei kitas nereikalingas) bakterijas, joms dar nespėjus išsiplėtoti tvenkinyje, kad mechaninis filtras (arba skimeris) pašalintų iš tvenkinio. Nepamirškite, veikiantis UVC sterilizatorius – skaidrus vanduo!

Prie kiekvieno vandens filtravimo sistemos modelio galite rasti informaciją, kokiam vandens ir žuvų kiekiui (bei rūšiai) tas modelis yra naudojamas. Pasirinkite tinkamą filtravimo sistemą pagal savo tvenkinio vandens tūrį ir leiskite sistemai veikti 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Išjungus vandens filtravimo sistemą, gerosios bakterijos nebegauna deguonies ir maistinių medžiagų, dėl ko jos žūva.

Jeigu visgi nežinote nuo ko pradėti – susisiekite su mumis. Kartu atrasime tinkamiausią vandens filtravimo sistemą jūsų tvenkiniui.

Oase FiltoClear Set 5000-31000

3. Įsitikinkite, kad neperpildote tvenkinio žuvimis

Matydami, kaip puikiai auga žuvys dekoratyviniame tvenkinyje, kiekvienas užsinorime jų turėti daugiau ir didesnių. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad daugiau žuvų – daugiau taršos. Pildant savo tvenkinį naujomis žuvimis, pravartu pasitikrinti ar jau esamas ir būsimas žuvų kiekis atitiks esamos filtravimo sistemos parametrus. Žinoma, visada filtravimo sistemą galima pakeisti į pajėgesnę.

O kad žuvys augtų sveikos, taip pat yra nustatyti sveiko tvenkinio standartai žuvų kiekiui.

Jeigu auginate Koi karpius, rekomenduojama skirti bent 132 litrus tvenkinio vandens 2,54 cm žuvų ilgiui. O auginant spalvotus karosus bent 75 litrus tvenkinio vandens 2,54 cm žuvų ilgiui. Kokybiškam žuvų gyvenimui taip pat reikalingas bent 1,5 m maksimalus tvenkinio gylis.

4. Neperšerkite žuvų

Kai šeriate žuvis daugiau, nei jos gali suvalgyti, nesuvalgytas maistas lieka tvenkinyje irti. Rinkitės tinkamus, subalansuotus, žuvims skirtus pašarus, kurie plūduriuoja paviršiuje – taip galėsite stebėti kiek žuvys iš tikrųjų suvalgo vienu metu. Plaukiantys paviršiuje pašarai, o kartu ir skaidrus vanduo padeda pastebėti žuvų ligas, žaizdas bei pratinti augintinius prie jūsų draugijos. Venkite savo žuvis šerti kaloringu, nesveiku maistu: duona, batonu, grūdais.

Rekomenduojama į vandenį paberti tiek maisto, kiek žuvys pajėgia suvalgyti per 2-5 minutes. Likęs maistas turi būti išsemiamas lauk iš tvenkinio, kad neirtų. Šėrimo intervalai (kartai per dieną, savaitę) skiriasi pagal vandens temperatūrą:

  • 8-12°C – 3-4 kartus per savaitę;
  • 12–15°C – 1-2 kartus per dieną;
  • 15-18°C – 2-3 kartus per dieną;
  • nuo 18°C – 3-4 kartus per dieną;

Ir atminkite: geriau mažiau, negu per daug. Koi karpiai yra visaėdė žuvis, jeigu nepamaitinsite jų kelias dienas, galite būti tikri, kad žuvis ras ką užkrimsti tvenkinio dugne.

skaidrus vanduo

5. Pasirūpinkite, kad tvenkinyje nepritrūktų augalų

Vandens augalai jūsų dekoratyviniame tvenkinyje atlieka ne tik estetinę funkciją. Kaip jau minėjome anksčiau, vandens augalai pasisavina azoto ciklo komponentus – nitratus ir paverčia juos deguonimi.

Kuo daugiau augalai pasisavins nitratų, tuo mažiau jų liks dumbliams. Augalai taip pat svarbūs jūsų žuvims slėptis nuo plėšrūnų, o dideli lelijų lapai išsaugo tvenkinio vandenį vėsesnį (kuo vanduo šiltesnis, tuo mažiau deguonies yra ištirpę jame) bei Koi karpius nuo saulės nudegimų. Taip, Koi karpiai gali nudegti saulėje!

Tačiau nereikėtų persistengti. Vandens augalų kiekis turi užimti nuo 40% iki 60% tvenkinio vandens paviršiaus ploto, sezono piko metu. Per didelis augalų kiekis gali sukelti vandenyje ištirpusio deguonies trūkumą naktį, kai augalai fotosintezės būdu pasisavina deguonį išspinduoliuodami į aplinką anglies dioksidą. Sodinkite augalus į tam skirtus augalų krepšelius, kad augalų ir jų šaknų kiekis būtų lengvai kontroliuojamas.

6. Reguliariai testuokite vandenį

oase water analysis profi-set
Oase Water Analysis Profi-Set

Reguliarus vandens cheminių rodiklių stebėjimas padeda užbėgti už akių dekoratyvinio tvenkinio vandens kokybės suprastėjimui. Naudojant lengvai suprantamą vandens testavimo įrangą galėsite patikrinti amoniako, nitritų, nitratų, fosfatų, ph bei kitas reikšmes. O atskiras naudojimosi vadovas parekomenduos kokių priemonių reikia imtis konkrečių cheminių elementų reikšmėms perlipus ribas.

7. Pavasarinis tvenkinio valymas padės išlaikyti jį švarų

Skaidrus vanduo nėra švaraus tvenkinio garantas. Rekomenduojama ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant naujam tvenkinio sezonui atlikti tvenkinio valymą. Atliekant valymą pirmiausia būtina išsiurbti ir atgal grąžinti bent 50% tvenkinio vandens. Antras ir vienas svarbiausių patarimų – tvenkinio dugno paviršius negali būti plaunamas aukšto slėgio aparatu (taip nuplaunamas didelis kiekis susiformavusių gerųjų bakterijų), galima plauti tik švelnia srove, naudojant tvenkinio vandenį.

Galiausiai, po plovimo būtina papildyti tvenkinį koncentruotomis gerosiomis bakterijomis, kad tvenkinio gerųjų bakterijų balansas nebūtų sutrikdytas.

Tvenkinio dugno valymą galite atlikti ir neišsiurbdami viso tvenkinio vandens. Tam puikiai pasitarnauja vakuuminiai tvenkinio siurbliai. Didelis modelių pasirinkimas leidžia valyti įvairių dydžių tvenkinius, o daugybė siurblio antgalių leis pasirūpinti tarp žvyro susikaupusiais nešvarumais bei išsiurbti įkyrėjusius siūlinius dumblus.

Nežinote nuo ko pradėti tvenkinio valymą? Kreipkitės į mus – mes ne tik pakonsultuosime rūpimais klausimais, bet ir išvalysime jūsų tvenkinį!

skaidrus vanduo
Oase PondoVac 5

8. Nepamirškite prieš žiemą nukarpyti vandens augalų

Dauguma vandens augalų žiemą nėra aktyvūs. Visus per sezoną sukrautus lapus ir žiedus jie nusimeta ir pavasarį augina naujus. Nepamirškite, kad visos šios augalų liekanos nusėda į dugną ir irsta. Jeigu vėlyvą rudenį nukirpsite ir surinksite šias augalų liekanas – reikšmingai sumažinsite organinių atliekų kiekį sodo tvenkinyje. Bet nenukirpkite per žemai, būtina palikti bent 5-10 cm kotelį nuo šaknų.

9. Reguliariai keiskite dalį tvenkinio vandens

Kaip jau žinome, augalai pasisavina tik dalį azoto ciklo liekanų. Nepasisavinti nitratai kaupiasi tvenkinyje, o tai yra pagrindinė dumblių maistinė medžiaga. Reguliarus (bent 20% tvenkinio vandens tūrio) vandens pakeitimas per mėnesį ženkliai sumažina dumblių formavimosi tikimybę.

Tačiau venkite į tvenkinį leisti lietaus vandenį, šis vanduo turi mažai mineralų, o per didelis lietaus vandens kiekis gali būti pavojingas žuvims. Papildyti dekoratyvinį tvenkinį mažais kiekiais, geriausiai tinka gręžinio arba buitinis vanduo. Tik reikėtų įsitikinti, kad jūsų regione buitinis vanduo neturi chloro, jeigu toks aptiktas – būtina jį pašalinti, naudojant tam skirtus preparatus arba specialius filtrus.

Didžioji dalis filtravimo sistemų yra valomos tvenkinio vandeniu, todėl dalį vandens išleidžiate filtro valymo metu. Taip pat dalis vandens karštomis dienos išgaruoja iš tvenkinio, ypač naudojant krioklius ir fontanus. Todėl dažnai tiesiog užtenka papildyti tvenkinio vandenį nauju.

10. Galite tvenkinį papildyti gerosiomis bakterijomis

Gerųjų bakterijų niekada nebus per daug. Papildoma koncentruotų gerųjų bakterijų injekcija padės suskaidyti didesnį kiekį organinių medžiagų per trumpesnį laiką. Gerųjų bakterijų injekcijos gali būti naudojamos ir esant padidėjusiam amoniako kiekiui neutralizuoti. Taip pat naudinga naudoti po intensyvesnio filtrų ar tvenkinio valymo, kai dalis gerųjų bakterijų gali būti išplautos iš savo augimo vietų.

Bet nesijaudinkite, gerųjų bakterijų nepadauginsite – koncentruotos gerosios bakterijos yra saugus produktas tiek žuvims, tiek augalams ir jos pasirūpins, kad sodo tvenkinyje skaidrus vanduo išliktų nuolat.


Naudingi produktai