Tvenkinio plėvelė: ką rinktis, EPDM ar PVC?

Kiekvienas dekoratyvinio tvenkinio savininkas nori nepriekaištingai švaraus, skaidraus ir sveiko vandens savo sode. Ne nuostabu, kad bet koks vandens telkinys prie savęs traukia visus: augalai savo šaknimis ir šakomis bando pasiekti gyvybės šaltinį - vandenį, o paukščiai, vabzdžiai, varlės, žuvys ir kiti gyvūnai vandenyje ne tik prausiasi, bet ir gyvena. Visa ši gyvybė neišvengiamai palieka savo pėdsaką. Pėdsaką, kuris virsta tarša, dumbliu ir nemaloniu kvapu. Ežeruose su šia tarša puikiai susitvarko milijardai gerųjų bakterijų, bet kodėl taip nėra su mano mažu, dekoratyviniu tvenkiniu prie terasos? Čia gi tarša kur kas mažesnė?

Lietuvoje labai populiaru išsikasti tvenkinį (kūdrą) ir laukti kol ji prisipildys vandens. Dažnai tvenkinyje vanduo nesilaiko arba norimas vandens lygis nėra pasiekiamas. Vėliau, prileidus žuvų, jos išardo krantus. O vandens augalais apžėlusias krantines sunku prižiūrėti. Šių vargų padeda išvengti tvenkinio plėvelė. Naudojant tvenkinio hidroizoliacinę membraną, galima formuoti tvenkinio dugną stačiais šlaitais, krantus dekoruoti sunkiais akmenimis ir žvyru, o vandens lygį galima pakelti nors iki vejos paviršiaus. Bet kokia tvenkinio plėvelė efektyviausia? Kuri ilgaamžiškesnė? Kurią pasirinkti?

tvenkinio plėvelė

EPDM ptvenkinio plėvelė: ilgaamžis ir lankstus sprendimas mėgstantiems aukščiausią kokybę

tvenkinio plėvelė

EPDM tvenkinio plėvelė yra ilgalaikė ir patikima vandens izoliavimo tvenkinyje priemonė. Kaip ir OASE ar Firestone, taip ir kiti gamintojai EPDM tvenkinio plėvelei suteikia net 20 metų nusidėvėjimo garantiją. Tinkamai įrengus šią pėvelę ji gali tarnauti gerokai ilgesnį laikotarpį nei nustatyta gamintojo garantija.

EPDM tvenkinio plėvelė yra atspari aplinkos poveikiui, temperatūrų pokyčiams ir UV spinduliams, todėl ilgą laiką išlaiko savo pradię išvaizdą ir funkcionalumą.

Vienas iš svarbiausių EPDM tvenkinio plėvelės privalumų yra jos tamprumas. Plėvelė gali ištempti iki 300% ir sugrįžti į pradinį būvį be pažeidimų. Tai leidžia drąsiai montuoti sunkius akmenis, žvyrą arba sodinti agresyvius vandens augalus tvenkiniuose, kuriuose naudojama ši plėvelė.

Be to, EPDM plėvelės efektyvumą įrodo ir vis didesnė paklausa ją naudoti plokščių stogų dengime. EPDM tvenkinio plėvelė yra labai lengvai klijuojama naudojant specialią siūlių juostą (Seam Tape) ir klijavimo gruntą (Primer). Problematiški mazgai (kampai, keli persidengiantys sluoksniai) papildomai gali būti izoliuojami naudojant remontinę juostą (Flasing). Niekas nenori, kad plėvelės sujungimuose liktų neprilipusių mikro tarpelių, tad to išvengti mums padeda specialus EPDM tvenkinio plėvelės klijavimo silikonis volelis.

tvenkinio plėvelė
tvenkinio plėvelė

PVC tvenkinio plėvelė: patvarus sprendimas norintiems sutaupyti

tvenkinio plėvelė

PVC tvenkinio plėvelė yra pigesnė alternatyva EPDM plėvelei ir dažniausiai naudojama vandens rezervuaruose (žemės ūkyje) ir dideliuose tvenkiniuose, kuriuose nemontuojami.

Dėka pigios kainos bei lengvo montavimo PVC tvenkinio plėvelė yra dažnas pasirinkimas klientams, norintiems praktiškos ir ekonomiškos tvenkinio hidroizoliacijos.

Ilgaamžiškumu PVC tvenkinio plėvelė nusileidžia EPDM membranai, tačiau OASE ir Pontec gamintojo suteikiama nusidėvėjimo garantija taip pat gana įspūdinga – 15 metų!

Oase ir Pontec gamintojo PVC tvenkinio plėvelės pasižymi UV spindulių apsauga, atsparumu šalčiui (DIN 53361 sertifikatas), atsparumu puvimui ir nekenksmingumu vandens faunai ir florai. Tačiau PVC tvenkinio plėvelė nėra tampri, tad jeigu gruntas po tvenkinio plėvele bus paplautas ar atsiras didesnių tuščių erdvių – veikiama slėgio ši plėvelė gali įtrūkti.

Norint sujungti PVC tvenkinio plėvelę, tai galima padaryti klijavimo arba suvirinimo būdu. Kokybiškam PVC tvenkinio plėvelės klijavimui reikalingas specialūs PVC klijai, o kad plėvelės sluoksniai vienas su kitu gerai sukiptų – rekomenduojame naudoti specialų silikoninį volelį. PVC tvenkinio plėvelė taip pat gali būti lengvai taisoma jai prakiurus, tam pasitarnauja specialus PVC plėvelės remonto rinkinys.

tvenkinio plėvelė

Geotekstilė: priemonė, pasirūpinanti, kad tvenkinio plėvelė tarnautų ilgai

geotekstilė

Tvenkinio plėvelės gyvavimo trukmė gali būti dar ilgesnė, jei ją tinkamai apsaugosite. Vienas iš būdų tai padaryti – naudoti geotekstilę. Prieš klojant tvenkinio plėvelę, rekomenduojama ant tvenkinio paviršiaus patiesti geotekstilę. Tai padės apsaugoti plėvelę nuo aštrių akmenų ir kitų mechaninių pažeidimų. Geotekstilė taip pat padeda apsaugoti tvenkinio plėvelę nuo augalų šaknų ir kenkėjiškų vabzdžių.

Geotekstilė – storas, tekstilinis audinys, sudarantis tvirtą paminkštinimo sluoksnį tvenkinio plėvelei. Geotekstilė gali būti įvairių spalvų ir storių. Bet pagrindinis jos kokybiškumo rodiklis yra ne spalva, o storis. Kuo storesnė geotekstilė bus klojama prieš tvenkinį dengiant plėvele, tuo didesnis apsauginis sluoksnis bus sukuriamas. Geotekstilės storis matuojamas gramais kvadratiniame metre (g/m2). Dažniausiai geotekstilė gaminama 100-500 g/m2 storio ribose.

Geotekstilę galima užsisakyti pilnais rulonais (40 – 75 m) arba patogiuose 2 x 5 m įpakavimuose. Klojant geotekstilę sluoksniais vienas šalia kito, rekomenduojama sluoksnius užleisti bent 15 cm. Geotekstilę pakaitinus žiebtuvėliu labai lengvai ją priklijuosite prie kito sluoksnio.

Jeigu tvenkinyje planuojate montuoti sunkius ir aštrius akmenis ar agresyvius vandens augalus, rekomenduojama kloti geotekstilę ant tvenkinio plėvelės. Tai padidins plėvelės tarnavimo laiką ir užtikrins ilgalaikę vandens izoliaciją.

Išvada

Renkantis tvenkinio plėvelę, svarbu atsižvelgti į paskirtį, ilgaažiškumą ir sudėtingumą. EPDM tvenkinio plėvelė yra ilgalaikė, labai patvari, tampri ir atspari aplinkos poveikiui. Ši tvenkinio plėvelė yra puikus pasirinkimas tvenkiniams, kuriuose norite montuoti sunkius akmenis, auginti agresyvius augalus.

PVC plėvelė yra pigesnė ir lengviau montuojama alternatyva, tačiau ji yra ne tampri ir šiek tiek mažiau patvari. Tačiau ši tvenkinio plėvelė yra puikus ekonominis variantas labai mažuose, dekoraciniuose vandens baseinuose sode arba dideliuose tvenkiniuose (vandens rezervuaruose), kuriuose vanduo tik izoliuojamas nuo grunto.

Kad bet kuri tvenkinio plėvelė laikytų kuo ilgiau ir jau įrengtas tvenkinys nepareikalautų brangių remonto kaštų, nepamirškite apsaugoti tvenkinio plėvelės naudodami geotekstilę.


Naudingi produktai