Pirkinių krepšelis

Pirkinių krepšelis yra tuščias.

5 svarbiausios priežastys, kodėl reikialinga tvenkinio aeracija

Tvenkinio aeracija – tai  papildomas būdas prisotinti tvenkinio vandenį deguonimi. Jis reikalingas ne tik tvenkinio žuvims, bet ir visai tvenkinio ekosistemai siekiant ją išlaikyti sveiką ir nepatiriant nuostolių.

Kaip išmatuoti deguonies kiekį tvenkinyje?

Yra bendri požymiai, kurie gali rodyti, kad tvenkinyje trūksta deguonies, tačiau norint patvirtinti savo įtarimą verta atlikti ištirpusio deguonies vandenyje testus. Norėdami tiksliai išmatuoti tvenkinio deguonies koncentraciją vadovaukitės priemonės gamintojo pateiktomis instrukcijomis. Tikslūs matavimai itin svarbūs, nes net ir rodosi, nedidelis ištirpusio deguonies kiekio sumažėjimas yra reikšmingas. Riba tarp pavojingo ar mirtino tvenkinio deguonies trūkumo nėra didelė, todel svarbu ją pastebėti laiku.

5 priežastis, kodėl reikalinga papildoma tvenkinio aeracija natūraliame ar dekoratyviniame tvenkinyje:

  1. Mažinamas dumblių kiekis tvenkinyje.

Dažnai tvenkinyje kaupiasi įvairūs nešvarumai, lapai, žuvų išmatos, nesuvartotos žuvų maisto medžiagos iš kurių palaipsniui ima formuotis dumbliai, kurie gali skleisti nemalonų kvapą, būti nemalonus žmogui maudantis ar braidant tvenkinyje, taip pat dėl nekontroliuojamos dumblių gausos, tvenkinyje gali atsirasti retai ką džiuginančios dėlės. Tvenkinio vandens judėjimas – cirkuliacija, skatina naudingųjų bakterijų dauginimąsi, kurios suvartoja maistinių medžiagų perteklių bei veikia prevenciškai prieš jų kaupimąsi ateityje.

  1. Gerinama vandens kokybė.

Dumblas tvenkinyje gali ne tik nusėsti tvenkinio dugne ar kauptis ant tvenkinio paviršiaus. Dumblas taip pat gali būti mikroorganizmų dydžio, praktiškai nematomas, tačiau visą tvenkinio vandenį paverčiantis žalsvai ar pilkšvai drumstu. Sumažinę maistinių medžiagų ir purvo perteklių padidinę vandens cirkuliaciją tvenkinio vandenį prisotinsite papildomu kiekiu deguonies, kuris atliks savo darbą – gerins bendruosius vandens kokybės rodiklius. Aeracija sumažins maistinių medžiagų kiekį tvenkinyje, kurios reikalingos dumblių dauginimuisi ir augimui.

  1. Padidinamas deguonies kiekis tvenkinyje.

Tvenkinio aeracija reikalinga ne tik dėl tvenkinyje augančių žuvų, bet ir dėl gerųjų tvenkinio bakterijų išlikimo ir dauginimosi. Aeracija padeda užtikrinti, kad tvenkinys nepasiektų anaerobinės būsenos – jame liktų kritiškai mažai deguonies. Anaerobinės bakterijos ne taip efektyviai skaido organines medžiagas, kaip aerobinės bakterijos. Anaerobinės bakterijos skaidydamos organines medžiagas gamina anglies dioksidą ir vandenilio sulfidą, todėl tvenkinys palaipsniui ima skleisti nemalonų kvapą. Tuo tarpu tvenkinio gerosios bakterijos, skaidydamos nešvarumus gamina nekenksmingas dujas. Tvenkinio vandenį ėmus papildomai aeruoti jis prisotinamas papildomu deguonimi, kuris padės tvenkiniui veikti subalansuotai.

  1. Pašalinamas termoklinas – vandens temperatūros kontrastas tvenkinyje.

Termoklinas tai vandens temperatūros skirtumas tarp paviršinio ir giluminio vandens. Cirkuliacija yra svarbi, nes maišo vandenį ir neleidžia susidaryti šiltesnio ir šaltesnio vandens sluoksniams. Aeruojant vandenį šaltesnis vanduo iš gilesnių tvenkinio sluoksnių pakeliamas į paviršių, kur prisotinamas deguonimi. Šiltesnis, jau deguonimi prisotintas vanduo aeruojamas keičia vėsesnį vandenį tvenkinio giliasniame lygyje, kur atlieka savo darbą kuriant naudingąsias tvenkinio bakterijas. Dėl tinkamai aeruojamo tvenkinio vandens, temperatūra jame neturėtų skirtis daugiau nei keletu laipsnių.

  1. Mažinama žuvų gaišimo rizika dėl tvenkinio deguonies stygiaus.

Būna, kad dėl tam tikrų priežasčių tvenkinyje nugaišta viena ar kita žuvis. Tačiau kai atsiranda masinis, neaiškios kilmės, ne retai didžiausiųjų žuvų gaišimas, galima įtarti, kad tvenkinyje trūksta deguonies. Žuvims jis itin svarbus, todėl pastebėjus žuvų gaišimą, svarbu tvenkinyje įjungti aeravimo sistemą, siekiant išgelbėti jame likusias žuvis.

Ar papildoma tvenkinio aeracija reikalinga tik šaltuoju metų laiku?

Nors dažnai daugelis mano, kad deguonies trūkumas būna tik žiemą, užšalus tvenkiniui – tai nėra tiesa. Deguonies stygius tvenkinyje gali būti tiek šaltuoju, tiek ir šaltuoju metų laiku.

Žiemą pilnai užšalus tvenkiniui vanduo nebegauna deguonies iš išorės. Tvenkinyje yrant augalams, žuvims vartojant deguonį, jo palaipsniui lieka vis mažiau. Suvartojus esamą deguonį, ir dėl susidariusio ledo nesant galimybės atsirasti jo daugiau – žuvys jame ima dusti.

Vasarą, pavasarį ar rudenį, kai tvenkinys nėra padengtas ledu, lygiai taip pat, jame gali imti mažėti deguonies lygis. Itin padidėja tikimybė, kad tvenkinyje neliks pakankamai deguonies sparčiai tirpstant sniegui, po itin gausaus lietaus, kai didelis kiekis paviršinio vandens patenka į tvenkinį. Tuomet ne retai tvenkinio ekosistema suardoma, kuri gali reikšti augalų ir žuvų žūtį.

Kaip aeratorius veikia?

Aerotorių, dar kitaip vadinamų orapūtėmis būna įvairių rūšių. Aeratoriaus per žarną į difuzorių pučia orą. Itin maži oro burbuliukai prisotina tvenkinio vandenį papildomu deguonimi. Labai svarbu aeratoraus pajėgumą rinktis pagal tvenkinio dydį, bei rinktis patikimo gamintojo prekę, kad netektų skirti daug laiko vis perkant naują įrenginį. Įrenginys turėtų veikti tiek žiemą tiek ir vasarą, todėl, jo patikimumas ir ilgaamžiškumas yra labai svarbus.

Aeratorius rinkitės pagal tvenkinio tūrį:

2in1 – tvenkinio fontanas ir aeratorius

Fontanas tvenkinyje – gali būti ne tik graži tvenkinio puošmena, bet ir priemonė padedanti išlaikyti gerą vandens kokybę.  Fontano veikimo principas kaip ir aeratoriaus: vanduo cirkuliuojamas ir prisotinamas deguonimi, todėl fontanai vasarą puikiai gali atlikti ir tvenkinio aeravimo funkciją. Toks pasirinkimas tvenkinio aeravimui tikrai labai suprantamas, nes fontanas – svarbus vizualinis sprendimas, kuris ne tik puošia tvenkinį bet kartu yra ir labai praktiškas. Tiesa, vertėtų nepamiršti:

  • Fontanas turi būti pakankamai galingas, kad tinkamai atliktų aeravimo funkciją;
  • Giliam tvenkiniui gali nepakakti fontano aeracijos.

Kad ir kurį varintą savo tvenkiniui rinksitės – tvenkinio aeratorių ar fontaną, didžiausias prioritetas išlaikyti sveiką tvenkinio ekosistemą.